Fotenie na najväčšom slnku je super! Okej, asi som prezradil pointu príliš skoro, ale nevypínajte ešte tento článok, dovolte mi vysvetlenie. Bohužiaľ, Slovensko má zakorenenú tradíciu fotenia portrétov počas obeda, čo je z pohľadu fotografie najhorší možný čas. Predtým než som začal fotografovať som si myslel to, čo asi väčšina – slnko je naj, to na fotkách chcem! Áno aj nie. Áno, slnko na fotkách je super, ale nie keď je najvyššie z celého ďňa. Dôvodov je viacero, ale najdôležitejšie sú tiene a oči. Skúste si najbližšie všímať tváre ľudí o dvanástej hodine na priamom slnku. Okrem toho, že sa budú mračiť, keďže im slnko vypaľuje oči, si všimnite tiene, ktoré sa im robia z nosa a pod očami. Tvár počas najsilnejšíeho slnka skrátka nie je to, čo cheme ako pamiatku na jeden z najdôležitejších dní v našom živote.

svadobny par odfoteny pri stene na ktory svieti zapadajuce slnko

Keď už sme pri tom najdôležitejšom dni, spomeniem druhý dôvod a to čas a celkový flow svadobného dňa. Nie je príjemnejšie začať ho v kľude prípravami o dvanástej – trinástej v klimatizovanej miestnosti než potiť sa v šatách od desiatej? Stresovať sa už od siedmej – osmej rána u kaderníčky či všetko pôjde podľa plánu? Či sa stihnú všetky presuny? Svadobný ďen je o radosti a láske, nie o strese. Všetky tieto faktory sa vedia odzrkadliť aj na výsledných fotografiách. Môžete mi veriť, že nevesta vyzerá na fotkách inak keď je na nohách od šiestej ráno, než keď jej celý svadobný deň začne napríklad o desiatej hodine. Nehovoriac o horúcich letných dňoch, keď celodenné varenie sa v obleku/šatách nepomáha psychickej pohode nikomu.

Vieme už dôvody kedy nie je rozumné fotiť, kedy potom je ten správny čas? Máme viacero možností:

1. Iný deň – ideálna situácia,

kedy si môžeme vybehnúť na fotenie kde len chceme, a kedy chceme. Vyhneme sa stresu z počasia, pretože si vieme pozrieť predpoveď a keď na pondelok hlásia búrky, ideme fotiť v utorok. Vieme obetovať aj pár hodín cestovaniu na perfektné miesto, ktoré by sme určite v deň svadby nedali. A čo je hlavné, vieme fotiť v najkrajšom možnom svetle. Najkrajšie možné svetlo = fotky kde sme fešáci.

2. Deň svadby – zlatá hodinka.

Jeden fotograf raz povedal múdru vetu, ktorou sa snažím riadiť aj ja: Radšej budem fotiť 15 minút v perfektnom svetle, než 2 hodiny na zlom. Na Slovensku to ešte nie je veľmi zaužívané, ale v zahraničí je bežné, že si pár odbehne na hodinu z oslavy na fotenie hodinu pred západom slnka (zlatá hodinka). Chápem, svadba je aj o hosťoch a chceme aby boli spokojní a užili si našu prítomnosť. Hodinka, alebo aj spomínaných 15 minút je však čas kedy to snáď bez vás prežijú a za oplátku budete mať fotky, na ktoré budete s radosťou spomínať aj o 20 rokov.

Aby som to celé zhrnul, svadobný deň si treba hlavne užiť. Fotenie na obed vie narušiť pohodový chod celého dňa a to nechce ani najväčší masochista. Vyhnite sa spoteným pazuchám, roztekajúcemu sa make-upu, stresu z presunov a skorých ranných príprav. Rozhodnite sa pre fotenie v iný deň, ktoré ponúkam zdarma v oboch svojich balíčkoch.